Themes - Twenty Twenty - en to nl_BE translation catalogue (128 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
nl_BE: Ons standaardthema voor 2020 is ontworpen om volledig te profiteren van de flexibiliteit van de blokeditor. Organisaties en bedrijven kunnen dynamische bestemmingspagina's maken met eindeloze lay-outs met behulp van de groeps- en kolomblokken. De gecentreerde inhoudskolom en de verfijnde typografie maken het ook perfect voor traditionele blogs. Volledige editorstijlen geven je een goed idee van hoe je inhoud eruit zal zien, zelfs voordat je het publiceert. Je kunt je website een persoonlijk tintje geven door de achtergrondkleuren en de accentkleur in de customizer te wijzigen. De kleuren van alle elementen op je website worden automatisch berekend op basis van de kleuren die je kiest, waardoor een hoog en toegankelijk kleurcontrast voor je bezoekers wordt gegarandeerd.

[ctx: color]
en: Custom
nl_BE: Aangepast

[ctx: color]
en: Default
nl_BE: Standaard

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
nl_BE: Met zeven verdiepingen met opvallende architectuur toont UMoMA tentoonstellingen van internationale hedendaagse kunst, soms samen met kunsthistorische retrospectieven. Existentiële, politieke en filosofische kwesties zijn intrinsiek aan ons programma. Als bezoeker word je uitgenodigd voor rondleidingen, artist talks, lezingen, filmvertoningen en andere evenementen met gratis toegang.

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
nl_BE: De belangrijkste bestemming voor moderne kunst in Zweden

en: Introduction
nl_BE: Introductie

en: August 1 — December 1
nl_BE: 1 augustus — 1 december

en: Abstract Rectangles
nl_BE: Abstracte rechthoeken

en: Featured Content
nl_BE: Uitgelichte inhoud

en: <em>Price</em><br>Included
nl_BE: <em>Prijs</em><br>Inclusief

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
nl_BE: <em>Locatie</em><br>Exhibit Hal B

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
nl_BE: <em>Datums</em><br>1 Aug — 1 Dec

en: Event Details
nl_BE: Details van het evenement

en: Shop Now
nl_BE: Winkel nu

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
nl_BE: Een ontzagwekkende verzameling boeken, prenten en geschenken van onze tentoonstellingen.

en: The Store
nl_BE: De winkel

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
nl_BE: Bekroonde tentoonstellingen met internationaal bekende kunstenaars.

en: The Museum
nl_BE: Het museum

en: Double Call to Action
nl_BE: Dubbele oproep tot actie

en: Become a Member
nl_BE: Lid worden

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
nl_BE: Steun het museum en ontvang exclusieve aanbiedingen

[ctx: menu]
en: Mobile
nl_BE: Mobiel

[ctx: menu]
en: Expanded
nl_BE: Uitgebreid

[ctx: menu]
en: Horizontal
nl_BE: Horizontaal

[ctx: toggle text]
en: Search
nl_BE: Zoek

[ctx: color]
en: Secondary
nl_BE: Secundair

[ctx: color]
en: Primary
nl_BE: Primair

en: Nothing Found
nl_BE: Niets gevonden

en: Show author bio
nl_BE: Toon biografie auteur

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
nl_BE: Bekijk archief <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
nl_BE: De nieuwe UMoMA opent zijn deuren

en: Join the Club
nl_BE: Kom bij de club

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
nl_BE: Leden krijgen toegang tot exclusieve tentoonstellingen en uitverkopen. Ons lidmaatschap kost €99,99 en wordt jaarlijks gefactureerd.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
nl_BE: Word lid en ontvang exclusieve aanbiedingen!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
nl_BE: De tentoonstelling is geproduceerd door UMoMA in samenwerking met kunstenaars en museums over de hele wereld en ontving internationale aandacht. UMoMA heeft een speciale aanbeveling ontvangen van het Europese Museum van het jaar, en was één van de top kandidaten voor het Zweedse Museum van het Jaar prijs en de Raad van Europa Museum prijs.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
nl_BE: Met zeven verdiepingen vol met opvallende architectuur toont UMoMA tentoonstellingen van internationale hedendaagse kunst, soms samen met kunsthistorische retrospectieven. Bestaande, politieke en filosofische kwesties zijn inherent aan ons programma. Als bezoeker wordt je uitgenodigd voor rondleidingen door kunstenaars, lezingen, filmvertoningen en andere evenementen met gratis toegang

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
nl_BE: &#8220;Cyborgs, zoals de filosoof Donna Haraway heeft vastgesteld, zijn niet eerbiedig. Ze herinneren zich de kosmos niet.&#8221;

en: From Signac to Matisse
nl_BE: Van Signac tot Matisse

en: The Life I Deserve
nl_BE: Het leven dat ik verdien

en: October 1 -- December 1
nl_BE: 1 oktober -- 1 december

en: Theatre of Operations
nl_BE: Theater van activiteiten

en: Read More
nl_BE: Lees meer

en: August 1 -- December 1
nl_BE: 1 augustus -- 1 december

en: Works and Days
nl_BE: Werken en dagen

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
nl_BE: De belangrijkste bestemming voor moderne kunst in Noord-Zweden. Tijdens de zomermaanden elke dag geopend van 10.00 tot 18.00 uur.

en: The New UMoMA Opens its Doors
nl_BE: De nieuwe UMoMA opent zijn deuren

en: Overlay Opacity
nl_BE: Overlay opaciteit

en: The color used for the text in the overlay.
nl_BE: De kleur gebruikt voor de tekst in de overlay.

en: Overlay Text Color
nl_BE: Overlay tekstkleur

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
nl_BE: De kleur gebruikt voor de overlay. Standaard voor de accentkleur.

en: Overlay Background Color
nl_BE: Overlay achtergrondskleur

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
nl_BE: Instellingen voor de "Cover Template" pagina template. Voeg een uitgelichte afbeelding toe als achtergrond.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
nl_BE: Pas een aangepaste kleur toe voor links, knoppen en uitgelichte afbeeldingen.

en: Primary Color
nl_BE: Primaire kleur

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search for:
nl_BE: Zoeken naar:

en: search again
nl_BE: zoek opnieuw

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
nl_BE[0]: Er is %s resultaat gevonden voor je zoekopdracht.
nl_BE[1]: Er zijn %s resultaten gevonden voor je zoekopdracht.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
nl_BE: Omhoog %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
nl_BE: Naar boven %s

en: 404 not found
nl_BE: 404 niet gevonden

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
nl_BE: Volledige breedte template

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
nl_BE: Oudere <span class="nav-short">berichten</span>

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
nl_BE: Nieuwere <span class="nav-short">berichten</span>

en: Post
nl_BE: Bericht

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Close search
nl_BE: Zoeken sluiten

en: Expanded Social links
nl_BE: Uitgebreide sociale links

en: Close Menu
nl_BE: Menu sluiten

en: Social links
nl_BE: Sociale links

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
nl_BE: Door %s

en: Pages:
nl_BE: Pagina's:

en: Page
nl_BE: Pagina

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Scroll Down
nl_BE: Scroll naar beneden

[ctx: submit button]
en: Search
nl_BE: Zoeken

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
nl_BE: Zoeken &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
nl_BE: We konden geen resultaten vinden voor je zoekopdracht. Je kunt het nog een keer proberen via het onderstaande zoekformulier.

en: Search:
nl_BE: Zoeken:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
nl_BE: Bewerk <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
nl_BE: Sticky bericht

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Categories
nl_BE: Categorieën

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post date
nl_BE: Berichtdatum

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Post author
nl_BE: Bericht auteur

en: Social Links Menu
nl_BE: Sociale links menu

en: Primary
nl_BE: Primair

en: Search
nl_BE: Zoeken

en: Continue reading
nl_BE: Lees verder

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
nl_BE: Groter

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
nl_BE: Groot

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
nl_BE: Normaal

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
nl_BE: Klein

en: Background Color
nl_BE: Achtergrondkleur

en: Subtle Background
nl_BE: Subtiele achtergrond

en: Accent Color
nl_BE: Accentkleur

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
nl_BE: Widgets in dit gebied zullen worden weergegeven in de tweede kolom in de footer.

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
nl_BE: Widgets in dit gebied zullen worden weergegeven in de eerste kolom in de footer.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to the content
nl_BE: Overslaan naar de inhoud

en: Social Menu
nl_BE: Sociaal menu

en: Footer Menu
nl_BE: Footer menu

en: Mobile Menu
nl_BE: Mobiel menu

en: Desktop Expanded Menu
nl_BE: Desktop uitgebreid menu

en: Desktop Horizontal Menu
nl_BE: Desktop horizontaal menu

en: Powered by WordPress
nl_BE: Mogelijk gemaakt door WordPress

en: Comments are closed.
nl_BE: Reacties zijn gesloten.

en: Comments
nl_BE: Reacties

en: Older Comments
nl_BE: Oudere reacties

en: Newer Comments
nl_BE: Nieuwere reacties

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl_BE[0]: %1$s reactie op &ldquo;%2$s&rdquo;
nl_BE[1]: %1$s reacties op &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
nl_BE: Één reactie op &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
nl_BE: Geef een reactie

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Show sub menu
nl_BE: Toon submenu

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
nl_BE: #%d (geen titel)

en: By Post Author
nl_BE: Door berichtauteur

en: Your comment is awaiting moderation.
nl_BE: Je reactie is in afwachting van moderatie.

en: Edit
nl_BE: Bewerken

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
nl_BE: %1$s om %2$s

note: translators: Hidden accessibility text.
en: says:
nl_BE: zegt:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
nl_BE: Zorg dat het contrast hoog genoeg is, zodat de tekst leesbaar is.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
nl_BE: Creëert een parallax-effect wanneer de bezoeker scrollt.

en: Fixed Background Image
nl_BE: Vaste achtergrondafbeelding

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
nl_BE: Cover template

en: Summary
nl_BE: Samenvatting

en: Full text
nl_BE: Volledige tekst

en: On archive pages, posts show:
nl_BE: Op archiefpagina's, berichten tonen:

en: Show search in header
nl_BE: Toon zoeken in de header

en: Theme Options
nl_BE: Thema opties

en: Header &amp; Footer Background Color
nl_BE: Header &amp; footer achtergrondkleur

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
nl_BE: Schaalt het logo tot de helft van zijn oorspronkelijke grootte, om het scherp te maken op schermen met een hoge resolutie.

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
nl_BE: De pagina die je zocht, kon niet worden gevonden. Deze is mogelijk verwijderd, hernoemd of bestaat helemaal niet.

en: Page Not Found
nl_BE: Pagina niet gevonden
